Yashtimadhu (Lukrecja) Proszek 100g (Powder)

Cena: 39,00 zł

Kod produktu:1322

KLIENCI, KTÓRZY KUPILI TEN PRODUKT KUPILI TAKŻE:

Yashtimadhu

 

Lukrecja gładka (Glycyrrhiza glabra), znana również jako jethimadh (hindi) lub yastimadu (sansk.)

 

Sanskrycka nazwa lukrecji to yastimadhu, czyli „słodka laska”. Lukrecja jest 50 razy słodsza, niż sacharoza. To właśnie ten słodki smak sprawia, że ma ona tak silne właściwości tonizujące. Lukrecja wzmacnia nerki i układ nerwowy, przeciwdziała stanom zapalnym oraz równoważy wszystkie trzy dosze.

 

WŁAŚCIWOŚCI

 

Rasa (smak): słodki, gorzki

Virya (energia): zimna

Vipaka (rezultat potrawienny): słodki

Guna (cechy): ciężka, wilgotna

Wpływ na dosze: VPK−, w nadmiarze: K+

Dhatu (tkanki): działa na wszystkie tkanki

Srota (kanały): kanały układu trawiennego, oddechowego, nerwowego, wydalniczego i rozrodczego

 

SKŁADNIKI

 

Saponiny trójterpenowe: glicyryzyna

Flawonoidy: likwirytyna, izolikwirytyna

Phytosterols: stigmasterol, β-sitosterol

Kumaryna

kwas glicyretynowy

Olejki eteryczne: anetol, estragol, eugenol

(za: Mills i Bone 2000)

 

DZIAŁANIE

 

Vrsya – wzmaga potencję

Sukrala – zwiększa produkcję nasienia

Jivaniya – zwiększa witalność

Rasayana – korzystnie wpływa na wszystkie siedem tkanek

Caksusya – dobrze działa na oczy

Vranaropana – leczy owrzodzenia i rany

Kanthya – dobrze działa na gardło

Kasasvasahara – łagodzi kaszel i trudności z oddychaniem

Medhya – działa korzystnie na układ nerwowy

Kandughna – łagodzi swędzenie

Sonitasthapana – hamuje krwawienie

Pittavatahara – obniża pitta i vata

 

WŁAŚCIWOŚCI BIOMEDYCZNE

 

Działa nawilżająco, przeciwzapalnie, moczopędnie, wymiotnie i lekko przeczyszczająco. Tonizuje gruczoły nadnerczowe.

 

WSKAZANIA

 

Układ oddechowy

Wspomaga leczenie astmy, zapalenia oskrzeli i szmerów oddechowych. W przypadku suchego kaszlu działa wykrztuśnie. Łagodzi ból gardła, zapalenie krtani i zapalenie migdałków. Szczególnie polecana na kaszel spowodowany zaburzeniami prana vayu. Z racji słodkiego smaku, ciężkości i oleistości bardzo skutecznie oddziałuje na vata. Polecana również w infekcjach objawiających się żółtą lub zieloną flegmą, która świadczy o nadmiarze pitta. W dużych dawkach działa jako środek wymiotny, pozwalający oczyścić żołądek i płuca z kapha (Bhavaprakasa),

 

Układ pokarmowy

Lukrecja zalecana jest w leczeniu wrzodów żołądka, dwunastnicy i ust, stanów zapalnych przewodu pokarmowego oraz bolesnych skurczów. Przeciwdziała nadmiernemu wydzielaniu kwasu żołądkowego, ponieważ działa ochładzająco na pacakapitta. Często stosowana w celu tamowania wewnętrznych krwotoków w jelitach i płucach. Nawilża i rozluźnia błony śluzowe jelit. Pomaga w zaparciach spowodowanych zaburzeniami vata i pitta (Bartram 1995, Mills & Bone 2000). W dużych dawkach działa wymiotnie, a w małych – przeciwwymiotnie (o ile nudności spowodowane są przez nadmiar gorąca).

 

Wątroba

Przeciwdziała stanom zapalnym i przewlekłym chorobom wątroby. Reguluje ranjakapitta, tym samym działając schładzająco na krew, która przepływa przez wątrobę. Lukrecja stosowana jest również w leczeniu zapalnych chorób skóry powodowanych przez nadmiar gorąca (Bhavaprakasa, Paranjpe 2001). Silnie oddziałuje na krew i pitta.

 

Nerki i układ nerwowy

Lukrecja działa tonizująco i wzmacniająco na układ nerwowy, układ rozrodczy i sukra dhatu. Jej właściwości pod niektórymi względami przypominają kortyzol, dzięki czemu znajduje zastosowanie w leczeniu choroby Addisona. Ponieważ tonizuje majja dhatu oraz reguluje vata i pitta, polecana jest dla osób cierpiących na zespół chronicznego zmęczenia. Działa uspokajająco na umysł (Frawley i Lad 1994, Mills i Bone 2000).

 

Układ moczowy

Chłodna energia lukrecji łagodzi objawy zapalenia pęcherza moczowego oraz inne stany zapalne przewodu moczowego i uśmierza ból towarzyszący oddawaniu moczu (Gogte 2000).

 

Skóra

Lukrecja działa zmiękczająco na skórę, zapobiega jej wysuszaniu i łagodzi swędzenie. Ponieważ ma właściwości przeciwzapalne i obniża pitta, często znajduje zastosowanie w leczeniu chorób skórnych, których towarzyszą stany zapalne.

 

STOSOWANIE Z INNYMI ZIOŁAMI

 

l  Bala, pieprz długi, tulsi, bibhitaki, haritaki, anthrapachaka – obrzęki płuc

l  Świeży imbir, efedryna – katar

l  Koper włoski, shatavari, amalaki, kutki – wrzody i stany zapalne układ żołądkowo-jelitowej

l  Guduchi, manjishtha, pieprz długi – schorzenia wątroby

l  Ashwagandha, bala, shatavari – stany wyczerpania nerwowego

l  Triphala – jako płyn do oczu

 

PRZECIWWSKAZANIA

 

Niewskazana dla osób o wysokiej kapha, cierpiących na przewlekłe choroby wątroby, nadciśnienie, niewydolność serca lub obrzęki. Kobietom w ciąży zaleca się nie przekraczać dawki 3 g na dobę. Przy długotrwałym stosowaniu należy zachować szczególną ostrożność.

 

INTERAKCJE Z LEKAMI

 

Lukrecja hamuje wchłanianie wapnia i potasu, dlatego osoby cierpiące na osteoporozę powinny zachować dużą ostrożność. Stosowana razem z substancjami obniżającymi poziom wapnia (tiazydy, diuretyki, środki przeczyszczające) może prowadzić do jeszcze większych ubytków tego pierwiastka, tym samym zwiększając wrażliwość na glikozydy nasercowe. Lukrecja przedłuża aktywność kortyzonu we krwi, dlatego zalecana jest ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu kortykosteroidów (zwłaszcza Prednizolonu). Przy długotrwałym stosowaniu (4-6 tygodni) może wystąpić hipokalemia, należy więc kontrolować ciśnienie – zwłaszcza u osób starszych oraz u osób cierpiących na nadciśnienie, choroby serca, nerek lub wątroby. Lukrecja może zmniejszać skuteczność środków antykoncepcyjnych. Wzmaga działanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych

 

DAWKOWANIE

 

0,5 - 10 g dziennie podzielone na 2 porcje. Wymieszać z 1 szklanką wody

 

UWAGI

 

l  Lukrecja rośnie na całym świecie. W Indiach jest rośliną całoroczną. Jej korzenie tworzą gęstą podziemną sieć.

l  Uspokaja i chłodzi pitta oraz odżywia vata i majjadhatu, dzięki czemu korzystnie działa na oczy i skórę.

l  Tradycyjnie stosowana jako zioło detoksykujące oraz wzmacniające właściwości innych ziół (np. balya). Potrafi też łagodzić działanie niektórych silnych ziół, zwłaszcza tych o gorzkim smaku.

l  Często dodawana do masła ghee jako środek łagodzący stany zapalne błony śluzowej.

l  Popularność lukrecji sprawiła, że wiele osób pozyskuje ją z dziko rosnących roślin, co ma negatywny wpływ na środowisko. Przed zakupem upewnij się, że pochodzi z ekologicznego źródła.